USA a Kubou na bode mrazu: USA sa vracajú k rétorike studenej vojny

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Kubánsky viceprezident Miguel Díaz-Canel, predpokladaný nástupca prezidenta Raúla Castra, obvinil v nedeľu Spojené štáty z toho, že v čase volieb v jeho krajine "obnovili rétoriku studenej vojny". Díaz-Canel (57) sa vyjadril pre štátnu televíziu po tom, ako v meste Santa Clara odovzdal svoj hlas vo voľbách do parlamentu, ktorý bude 19. apríla rozhodovať o nástupcovi Castra (86).

„Na revolúciu útočia uprostred situácie, ktorá sa zhoršuje,“ povedal Díaz-Canel s tým, že vzťahy Havany s Washingtonom sa prestali zlepšovať za vlády USA, „ktorá urazila Kubu“. Nespomenul však priamo amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého vláda sprísnila obchodné a cestovné obmedzenia voči Kube po tom, ako sa bilaterálne vzťahy za jeho predchodcu Baracka Obamu zlepšili

„Som si istý, že skôr než neskôr porazíme imperialistické plány,“ vyhlásil Díaz-Canel a dodal, že Kuba tiež prelomí hospodárske embargo Spojených štátov. Viac ako osem miliónov Kubáncov malo možnosť v nedeľu potvrdiť výber 605 členov Národného zhromaždenia. O všetkých vopred rozhodla národná komisia na základe návrhov miestnych a iných nominačných zhromaždení. Takmer 550 kandidátov je členmi vládnucej komunistickej strany, zvyšných preverili stranícki predstavitelia.  málo pravdepodobnom prípade, že niektorý z kandidátov nezíska vyše 50 percent hlasov, sa bude konať druhé kolo volieb. Výsledky by mali oznámiť v priebehu pondelka.

Volebná komisia oznámila, že účasť dosiahla takmer 78,6 percenta. Okrem Národného zhromaždenia voliči si Kubánci volili 1265 delegátov v 15 provinčných zhromaždeniach.

Môže vás zaujímať

Venezuelu zvolili za nového člena Rady OSN pre ľudské práva