Jednou vetou

USA a Taliban začnú na budúci týždeň ďalšie kolo mierových rokovaní

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Zástupcovia hnutia Taliban v nedeľu potvrdili, že sa 29. júna stretnú v katarskom hlavnom meste Dauha s predstaviteľmi Spojených štátov amerických a budú pokračovať v mierových rokovaniach. Informovala o tom agentúra DPA.

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid na Twitteri potvrdil dátum rokovaní, ktoré majú za cieľ nájsť mierové riešenie dlhotrvajúceho konfliktu v Afganistane. Osobitný vyslanec USA pre Afganistan Zalmaj Chalílzád v sobotu oznámil dátum a miesto stretnutia a na základe svojich nedávnych návštev Afganistanu a Kataru vyjadril „presvedčenie, že obe strany chcú rýchly pokrok“.

Chalílzád na konci zatiaľ posledného kola rokovaní, ktoré sa začalo minulý mesiac, na Twitteri napísal, že v rozhovoroch s Talibanom je potrebný rýchlejší postup. Rýchlosť podľa neho nie je „dostatočná“ v období, keď zúria konflikty a zomierajú nevinní ľudia.

USA údajne podnikli kyberútok na Irán v reakcii na zostrelenie dronu

 Taliban označil výsledky posledného kola rokovaní za pozitívne. Mudžáhid povedal, že obe zúčastnené strany dosiahli v niektorých bodoch „pokrok“. Spojené štáty začali priame rokovania s Talibanom v júli 2018 s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane, ktorý trvá už 17 rokov.

Taliban zatiaľ odmieta začať priame rokovania s afganskou vládou, ktorú toto islamistické hnutie označuje za bábkový režim.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia