Jednou vetou

USA, Británia a Nórsko žiadajú, aby v Sudáne došlo k prechodu k civilnej vláde

ilustračné foto

foto: AP

Spojené štáty, Británia a Nórsko v utorok odsúdili plán sudánskych vojenských vládcov na usporiadanie volieb po násilnom zákroku proti demonštrantom. Západné štáty vo svojom vyhlásení žiadajú, aby v Sudáne došlo k dobre zorganizovanému prechodu k civilnej vláde, informovala agentúra AFP.

Tri štáty, aktívne sa angažujúce v Sudáne, upozornili, že nariadením zákroku proti civilistom dočasná vojenská rada ohrozila proces prechodu k civilnej vláde a mier v Sudáne.

Sudánsky ľud si podľa nich zaslúži dobre zorganizovaný prechod od vojenskej k civilnej vláde vedený civilistami. Trojica štátov tiež vyslovila presvedčenie, že na rozdiel od volieb nanútených vojenskými vládcami civilisti skôr dokážu vytvoriť podmienky pre to, aby hlasovanie bolo slobodné a spravodlivé.

Sudánska armáda po krvavom zásahu zrušila dohodu s opozíciou a ohlásila voľby

Sudánska armáda v pondelok ráno násilne rozohnala účastníkov týždňového pokojného okupačného protestu pred budovou ministerstva obrany v hlavnom meste Chartúm. O život pritom prišlo viac ako 35 ľudí.

Následne v utorok sudánska armáda oznámila zrušenie dohody o prechode moci na civilnú vládu, ktorú dosiahla v máji s organizátormi opozičných protestov. Zároveň ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch všeobecné voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia