Jednou vetou

USA dali na sankčný zoznam ďalších piatich predstaviteľov Venezuely

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila v utorok sankcie na piatich vysoko postavených predstaviteľov Venezuely, ktorých už predtým sankcionovali aj Európska únia a Kanada. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Novými menami na sankčnom zozname USA sú aj veliteľ strategických operácií venezuelského námorníctva Remigio Ceballos a generálny tajomník Rady národnej obrany José Adelino Ornelas. Dostali sa tam aj major Národnej gardy, člen Národného ústavného zhromaždenia a predstaviteľ tajnej služby.

Trumpove clá poškodzujú USA aj Čínu, uvádza UNCTAD

Tieto osoby majú podiel na násilí páchanom voči pokojným opozičným demonštrantom alebo majú blízko ku „skorumpovanej“ vláde prezidenta Nicolása Madura, uviedol podľa AP odbor kontroly zahraničných aktív ministerstva financií USA.

Spojené štáty majú vedúcu úlohu v diplomatickej kampani na podporu vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil v januári za dočasného prezidenta, čo následne uznalo viac než 50 krajín sveta.

Švédsko podporuje rozšírenie sankčného tlaku na Rusko

Európska únia uplatňuje režim sankcií voči Venezuele od roku 2017. Okrem sankcií voči niektorým predstaviteľom vládneho režimu EÚ zaviedla aj zákaz vývozu zbraní do tejto krajiny a vybavenia, ktoré by sa mohlo použiť na represie voči obyvateľstvu.

Podľa údajov OSN sa Venezuela už piaty rok nachádza v recesii, ktorá od roku 2015 vyhnala z krajiny viac ako 2,7 milióna ľudí. Väčšina z nich utiekla pred biedou a neistotou, pričom takmer štvrtina z 30 miliónov Venezuelčanov, ktorí v krajine zostali, zúfalo potrebuje humanitárnu pomoc.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete