Jednou vetou

USA dodali Ukrajine protitankové strely Javelin už pred niekoľkými týždňami

Ilustračné foto

Foto: TASR

Spojené štáty dodali Ukrajine protitankové strely typu Javelin už pred niekoľkými týždňami. Informovala o tom v piatok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na hovorkyňu amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertovú.

„Viem, že mnohí z vás sa zaujímajú o predaj striel Javelin Ukrajine. Môžem vám povedať, že je to niečo, čo bolo na stole veľmi dlhý čas predtým, ako sme v roku 2017 oznámili, že prezident sa rozhodol poskytnúť Ukrajine raketové systémy Javelin. Tie boli dodané pred niekoľkými týždňami,“ uviedla Nauertová na tlačovej konferencii.

Česká zbrojárska firma dodá Ukrajine bojové vozidlá a húfnice

Dodanie striel bolo verejne oznámené 30. apríla. Ani ministerstvo zahraničných vecí USA, ani Ukrajina ale neuviedli, kedy sa dodávky uskutočnili.

Správy o dodaní amerických striel Ukrajine vyvolali ostrú reakciu Moskvy; námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov obvinil USA z „podnecovania vojny“.

Vojenská pomoc pre Ukrajinu vo výške 47 miliónov dolárov, ktorú potvrdil Washington v marci, zahŕňa 210 kusov protitankových striel Javelin a 37 kusov príslušných odpaľovacích zariadení.
FGM-148 Javelin (Oštep) je prenosný protitankový raketový systém so stredným dosahom. Americká armáda ho používa od roku 1996.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia