Jednou vetou

USA: Krajina je podľa Trumpa na vrchol krízy pripravená

Americký prezident Donald Trump, archívne

foto: TASR/AP

Pľúcne ventilátory v súčasnosti vyrába najmenej desať amerických firiem.

Spojené štáty budú v čase vyvrcholenia krízy týkajúcej sa koronavírusu „dobre pripravené“, čo sa týka dostupnosti pľúcnych ventilátorov. Povedal to americký prezident Donald Trump. Podľa jeho slov ventilátory v súčasnosti vyrába najmenej desať amerických firiem, niektoré by dokonca mohli smerovať na export.

„Hovoríme, pokračujte v tom, lebo, úprimne – iné krajiny to nikdy nedokážu,“ poznamenal Trump. Dodal tiež, že doteraz na koronavírus otestovali už viac než milión Američanov, čo je „viac než v ktorejkoľvek inej krajine. Ani len približne“.

Podľa odhadov by mohla súčasná kríza v USA vyvrcholiť o dva týždne. Trump si myslí, že „najbližších 30 dní bude náročných“, avšak sociálna izolácia môže zachrániť mnohé životy. „Čaká nás veľké víťazstvo,“ uisťuje Američanov prezident.

Nový vírus môže spôsobovať vážne problémy s dýchaním, keďže napáda pľúca. Ventilátory následne pomáhajú pacientom s dýchaním.

Spojené štáty majú v súčasnosti vyše 163-tisíc potvrdených prípadov nákazy, čo ich radí vo svetovom rebríčku na prvé miesto. Viac než 3 000 ľudí v USA už koronavírusu podľahlo.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím