Jednou vetou

USA môžu sankcionovať európske firmy obchodujúce s Iránom

Bezpečnostný poradca Bieleho domu John Bolton v nedeľu povedal, že USA môžu uvaliť sankcie na európske firmy obchodujúce s Iránom. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo je však optimistický a tvrdí, že Washington a jeho spojenci by mohli uzavrieť novú jadrovú dohodu s Teheránom.

„Je to možné. Závisí to od správania ostatných vlád,“ odpovedal Bolton v rozhovore pre CNN na otázku, či Spojené štáty môžu uvaliť sankcie na európske firmy, ktoré budú naďalej obchodovať s Iránom.

Pompeo v rozhovore pre Fox News povedal, že dúfa, že v najbližších dňoch a týždňoch sa podarí dosiahnuť „dohodu, ktorá skutočne funguje, ktorá skutočne ochráni svet pred zlým konaním Iránu, nielen pred jeho jadrovým programom, ale aj pred ich raketami“.

Macron telefonoval Trumpovi o odstúpení USA od dohody s Iránom
Odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 znepokojilo ich európskych spojencov, vyvolalo neistotu týkajúcu sa dodávok ropy a zvýšilo riziko konfliktu na Blízkom východe. Čína, Francúzsko, Rusko, Británia, Európska únia a Irán s výnimkou USA sa naďalej držia dohody.

„Myslím si, že Európania nakoniec pochopia, že je v ich záujme, aby sa k nám pripojili,“ uviedol Bolton na otázku, či teda Washington skutočne uvalí sankcie na európske firmy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia