Jednou vetou

USA: Muža zadržaného po streľbe v redakcii novín obvinili z päťnásobnej vraždy

Na videosnímke ľudia odchádzajú z redakcie novín Capital Gazette po tom, čo niekoľko ľudí zomrelo pri streľbe v Annapolise 28. júna 2018.

Foto: TASR

Muža zadržaného v súvislosti so štvrtkovou streľbou v redakcii amerického lokálneho denníka Capital Gazette, ktorá si vyžiadala životy piatich ľudí, obvinili v piatok z päťnásobnej úkladnej vraždy. Súd v Annapolise, hlavnom meste štátu Maryland, kde došlo k tomuto útoku, nariadil ponechanie predpokladaného vraha vo väzbe, informovala agentúra AP.

Podľa vyjadrenia okresného policajného šéfa Timothyho Altomareho mal zadržaný muž, identifikovaný ako 38-ročný Jarrod W. Ramos, v úmysle „zabiť toľko ľudí, koľko sa len dalo“. Novinám sa vyhrážal už v roku 2013, ich vedenie si však vtedy neželalo, aby proti nemu začali konať príslušné orgány.

V redakcii lokálneho denníka v USA sa strieľalo

Podľa polície vtrhol Ramos vo štvrtok do redakcie Capital Gazette s opakovacou brokovnicou a usmrtil štyroch novinárov i jednu administratívnu pracovníčku. Podľa AP ide o jeden z najsmrtiacejších útokov na novinárov v dejinách Spojených štátov.

Polícia uviedla, že Ramos sa nechal zadržať na mieste činu bez kladenia odporu, nespolupracuje však s vyšetrovateľmi. Na piatkovom pojednávaní, pri ktorom ho sudca odmietol prepustiť na kauciu, sa zúčastnil prostredníctvom videoprenosu.

Z minulosti sú známe početné prípady, keď Ramos prejavoval nepriateľstvo k členom redakcie Capital Gazette. Zdrojom bol zrejme článok o tom, že sa priznal k obťažovaniu istej ženy. Ramos v roku 2012 podal proti denníku žalobu pre urážku na cti, súd ju však odmietol ako neodôvodnenú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia