Jednou vetou

USA nechcú zmenu režimu v Iráne, uviedol Trump na summite G7 vo Francúzsku

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump je za silný Irán a Washigton sa podľa jeho slov neusiluje o zmenu iránskeho režimu. Uviedol to v pondelok počas summitu krajín G7 vo francúzskom meste Biarritz. Informovali o tom svetové agentúry.

„Nech je Irán opäť bohatým (štátom),“ citovala Trumpa agentúra DPA. „Irán má skutočne šancu vypracovať sa a byť úžasnou krajinou,“ vyhlásil, pričom však varoval, že zároveň musí skoncovať s terorizmom.

Na stretnutie so šéfom iránskej diplomacie Mohammadom Džavádom Zarífom, ktorý v nedeľu nečakane zavítal na miesto konania summitu, je ale podľa Trumpa ešte „príliš skoro“.

Merkelová: Irán nesmie nadobudnúť jadrovú zbraň, a preto s ním musíme rokovať

Iránsky minister zahraničných vecí Zaríf priletel na summit, aby pokračoval v rokovaniach s predstaviteľmi Francúzska. Podľa svojich slov sa na rokovaní stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, šéfom francúzskej diplomacie Jeanom-Yvom Le Drianom, ako aj s predstaviteľmi Británie a Nemecka.

Trump uviedol, že Macron ho o pozvaní Zarífa na summit informoval a dostal aj jeho súhlas. Na otázku novinárov, či toto pozvanie považuje za neúctivé, Trump odpovedal: „Nie, nie, nie.“

Zaríf o jadrovej dohode: Čaká nás ťažká cesta, avšak treba ju vyskúšať

Zarífovu návštevu summitu v pondelok počas svojho prejavu odvysielaného v televízii obhajoval aj iránsky prezident Hasan Rúhání, ako poznamenala agentúra AP.

„Ak by som vedel, že cesta na stretnutie a rozhovory pomôžu rozvoju mojej krajiny a vyriešia problémy našich ľudí, (túto príležitosť) by som nepremeškal,“ povedal Rúhání na margo riešenia krízy v súvislosti s odstúpením Spojených štátov od jadrovej dohody. „Musíme rokovať, musíme nájsť riešenie a musíme vyriešiť problém,“ zdôraznil.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi