Jednou vetou

USA nesmú ani len uvažovať o vojenskej akcii vo Venezuele, vyhlásil kolumbijský prezident

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos . Na snímke (vľavo) s americkým viceprezidentom Mikeom Penceom (vpravo).

Foto: TASR/AP

Spojené štáty nesmú ani len uvažovať o vojenskej akcii v reakcii na krízu vo Venezuele. Vyhlásil to v nedeľu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos na spoločnej tlačovej konferencii s americkým viceprezidentom Mikeom Penceom v Cartagene.

Narážal tým na minulotýždňové vyjadrenie šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, ktorý nevylúčil „vojenskú možnosť“. Podľa Santosa sú USA a Kolumbia veľkí priatelia, ale „keďže priatelia by si mali hovoriť pravdu“, o vojenskej intervencii „by sa nemalo ani uvažovať“. „Amerika je kontinent mieru. Takto si ho aj uchovajme,“ zdôraznil.

Mnoho možností ohľadom Venezuely

Americký viceprezident priamo nereagoval, iba poznamenal, že Trump hovoril o mnohých možnostiach ohľadom Venezuely. Mike Pence vyjadril presvedčenie, že sa nájde mierové riešenie, ale jednoznačne vojenskú akciu tiež nevylúčil.

Venezuela sa podľa neho posúva k diktatúre a „USA sa nebudú prizerať“, ako sa demokracia v krajine „rúca“. Spojené štáty budú spolupracovať s mnohými štátmi vo svojom „susedstve“ s cieľom pritlačiť na prezidenta Nicolása Madura a obnoviť venezuelskú demokraciu, dodal americký viceprezident, ktorý navštívi aj Argentínu, Čile a Panamu.

Odsudzujú udalosti v Charlottesville

Vyjadril sa aj ku krvavému násiliu, ktoré sa rozpútalo v sobotu počas pochodu belošských rasistov v Charlottesville v štáte Virgínia. „Nie sme tolerantní k nenávisti a násiliu, belošským rasistom alebo neonacistom alebo Ku-klux-klanu,“ zdôraznil Mike Pence.

„Tieto nebezpečné okrajové skupiny nemajú miesto v americkom verejnom živote a v americkej debate a čo najtvrdšie ich odsudzujeme.“

Agentúra AP pripomína, že Trumpa kritizovali demokrati aj republikáni za to, že vo svojom sobotnom vyhlásení neodlíšil priamo zainteresované skupiny a namiesto toho obvinil z násilia „mnohé strany“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie