Jednou vetou

USA neumožnili Zarífovi navštíviť kolegu v newyorskej nemocnici

Mohammad Džavád Zaríf

Foto: TASR/AP

Ministerstvo zahraničných vecí USA nepovolilo iránskemu ministrovi zahraničných vecí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi navštíviť svojho kolegu v newyorskej nemocnici. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na predstaviteľov Washingtonu.

Zaríf sa v New Yorku zúčastňuje na zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN). Jeho víza majú prísne obmedzenia, na základe ktorých sa nesmie vzďaľovať od sídla OSN.

„Minister zahraničných vecí Zaríf žiada navštíviť kolegu, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici, kde sa mu dostáva starostlivosti na svetovej úrovni. Irán niekoľko rokov neoprávnene zadržiava viacero amerických občanov, ktorých ich rodiny a priatelia nemôžu slobodne navštíviť,“ uviedol v piatok večer hovorca rezortu americkej diplomacie.

Hovorca iránskej misie pri OSN poukázal, že nemocnica, ktorú chcel Zaríf navštíviť, sa nachádza len niekoľko blokov od sídla OSN.

Pompeo označil útoky v S. Arábii za „vojnový akt“, Zaríf odsúdil sankcie USA

Námestník ministerstva zahraničných vecí Abbás Arakčí, ktorého v sobotu citovala iránska tlačová agentúra ISNA, uviedol, že ide o zahanbujúci čin zo strany americkej vlády „zneužívať ľudské obavy na politické ciele“.

Chorým diplomatom je veľvyslanec Teheránu v OSN Madžíd Tacht Ravančí. Podľa miestnych médií má rakovinu a lieči sa v New Yorku.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva