Jednou vetou

USA nezastavia financovanie jadrových inšpekcií v Iráne

Budova Kapitolu vo Washingtone

foto: TASR

Spojené štáty neprestanú financovať inšpekcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Iráne ani po tom, ako odstúpili od tzv. jadrovej dohody s Teheránom. Uviedol to vo štvrtok predstaviteľ zastupiteľstva USA pri MAAE vo Viedni.

Washington patrí k hlavným financovateľom verifikačného programu MAAE, ktorého cieľom je overovať, či Irán nevyvíja jadrové zbrane, a to na základe dohody Teheránu s veľmocami z roku 2015, od ktorej americký prezident Donald Trump tento utorok odstúpil.

Reakcie na odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom

„Spojené štáty budú naďalej podporovať dôraznú realizáciu inšpekcií MAAE v Iráne v plnom rozsahu kompetencií MAAE,“ povedal predstaviteľ americkej misie pri MAAE pre agentúru DPA.

Pracovníci MAAE sú nepretržite prítomní v Iráne. Špecialisti agentúry vo Viedni tiež každý mesiac preveria množstvo informácií súvisiacich s Iránom, aby odhalili prípadné podozrivé aktivity, približuje DPA. MAAE vynakladá na túto prácu 9,2 milióna eur ročne. Asi 4,1 milióna eur pochádza z riadneho rozpočtu agentúry, zvyšok z dobrovoľných príspevkov členských krajín.

Macron ľutuje Trumpovo rozhodnutie, odstúpenie od jadrovej dohody bola chyba

Spojené štáty pokrývajú približne štvrtinu rozpočtu MAAE a od roku 2015 jej dobrovoľne prispeli ďalšími tromi miliónmi dolárov na inšpekcie v Iráne, doplnil citovaný americký diplomat.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia