Jednou vetou

USA odsúdili útok na vojenskú prehliadku v Iráne

Heather Nauertová

foto: Fox News

Predstavitelia Spojených štátov odsúdili útok na účastníkov vojenskej prehliadky v Iráne, pri ktorom bolo v sobotu zabitých najmenej 25 ľudí a ďalších vyše 60 zranených, informuje agentúra AP.

Po útoku na vojenskú prehliadku je v Iráne 20 zranených ľudí

„USA odsudzujú všetky teroristické činy spojené so stratou nevinných ľudských životov,“ uviedla v noci na nedeľu hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová, vyjadriac zároveň podporu iránskemu ľudu.

Krviprelievanie v meste Ahváz bolo teroristickým útokom s najväčším počtom obetí v Iráne za posledných takmer desať rokov. Ahváz leží na iránskom juhozápade, bohatom na ropné náleziská.

„Stojíme na strane iránskeho ľudu v jeho boji s pohromou radikálneho islamského terorizmu a vyjadrujeme mu v tomto hroznom období solidaritu,“ povedala Nauertová.

Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom

K streľbe v Ahváze sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), no tiež protivládna skupina etnických Arabov nazvaná Ahvázsky národný odpor, ktorá je strešnou organizáciou viacerých radikálnych hnutí. Jedna ani druhá skupina však na toto tvrdenie neposkytli dôkazy.

Útok sa odohral v deň, keď si Irán tradične pripomína deň svojich ozbrojených síl a výročie vypuknutia iránsko-irackej vojny z 80. rokov 20. storočia. Podobne ako v Ahváze sa vojenské prehliadky preto konali aj v ďalších iránskych mestách.

Bezpečnostné zložky zabili všetkých štyroch útočníkov. Takmer polovica z mŕtvych boli príslušníci elitných revolučných gárd, najsilnejších vojenských jednotiek v krajine, ktoré podliehajú priamo najvyššiemu vodcovi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia