Jednou vetou

USA opäť otvorili priechod s Mexikom po zásahu voči migrantom

Americká vlajka

foto: Pixabay.com

Spojené štáty opätovne otvorili hraničný priechod do Mexika na juhu Kalifornie po tom, čo sa stovky stredoamerických migrantov pokúsili preliezť plot a americkí agenti proti nim použili slzotvorný plyn, informovala v pondelok agentúra AFP.

Približne 500 migrantov v nedeľu vyrazilo k hraničnému plotu pri meste Tijuana v obavách, že budú musieť ostať v Mexiku, kým nevybavia ich žiadosti o azyl.

Fotograf AFP uviedol, že migranti sa oddelili od pokojného pochodu na pohraničnom moste a pokúsili sa preliezť kovovú bariéru s cieľom dostať sa na územie Spojených štátov. Podľa agentúry AP americkí agenti použili proti migrantom slzotvorný plyn.

Bezpečnostná rada OSN zasadne kvôli situácii na Ukrajine

Mexické ministerstvo vnútra v reakcii na incident vyhlásilo, že migranti, ktorí sa pokúsili „násilne“ prekročiť hranicu do Kalifornie budú deportovaní.  Pohraničná stráž so sídlom v San Diegu následne na Twitteri informovala, že priechod San Ysidro – jeden z najfrekventovanejších medzi USA a Mexikom – dočasne uzavreli pre cestnú dopravu aj chodcov.

Uzávierku priechodu po niekoľkých hodinách zrušili. Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová obvinila migrantov z pokusu o ublíženie na zdraví tým, že „hádzali projektily“ na príslušníkov pohraničnej stráže. „Ako som opakovane uviedla, ministerstvo vnútornej bezpečnosti nebude tolerovať tento druh bezprávia a nebude váhať uzavrieť vstup do krajiny z dôvodov bezpečnosti a ochrany verejného zdravia,“ povedala Nielsenová a dodala, že USA bude páchateľov trestne stíhať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia