Jednou vetou

USA opäť označili Irán za hlavného podporovateľa terorizmu vo svete

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Irán zostáva vedúcim "štátnym sponzorom" terorizmu vo svete, zatiaľ čo celosvetový počet teroristických útokov naďalej klesá. Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov to uviedlo v stredu vo svojej výročnej správe, o ktorej informovala tlačová agentúra AP.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v správe obviňuje Irán zo zintenzívňovania početných konfliktov a snahy oslabiť vlády na Blízkom východe i mimo tohto regiónu. Podľa Washingtonu vlani „teroristickí spriaznenci a zástupcovia“ Iránu preukazovali, že majú „takmer globálny teroristický dosah“.

Americký rezort diplomacie zverejnil takéto hodnotenie v období pritvrdzovania politiky voči Teheránu po jednostrannom odstúpení Spojených štátov od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe. Trumpova vláda začala v uplynulých mesiacoch opäť rozširovať sankcie voči Iránu, aby ho odrezala od prostriedkov na podporovanie spriaznených síl a „zhubných aktivít“ vo svojom regióne.

Francúzsko zriadi nové múzeu. Bude sa venovať téme terorizmu

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v auguste vyhlásil, že Teherán rozpútal „príval násilia a destabilizujúceho správania voči Spojeným štátom, ich spojencom a partnerom, ba i voči samotným Iráncom“.

„Irán využíva terorizmus ako nástroj svojho štátnictva; nemá žiadne zábrany využiť ho na ktoromkoľvek kontinente,“ vyjadril sa v stredu pred novinármi Nathan Sales, koordinátor ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov pre boj proti terorizmu. Poukázal pritom na tzv. fundraisingové siete v západnej Afrike, úložiská zbraní v Južnej Amerike či operačnú aktivitu v Európe.

Merkelová a Putin spolu telefonovali o vývoji v Sýrii a na Ukrajine

Čo sa týka celosvetového počtu teroristických útokov, Spojené štáty zaznamenali vlani pokles o 23 percent oproti predošlému roku, na čom sa z veľkej časti podpísali úspechy v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Iraku. Medziročný pokles v počte obetí na životoch dosiahol 27 percent.

Samotný IS podľa správy spáchal o 23 percent menej útokov a usmrtil o 53 percent menej ľudí ako v roku 2016. Spolu so skupinami, ktoré jej prisahali vernosť, táto organizácia stála vlani za útokmi v 20 krajinách sveta.
Napriek uvedeným poklesom správa Washingtonu hodnotí prostredie v oblasti terorizmu ako „zložitejšie“ a upozorňuje, že ohrozenie Spojených štátov a ich spojencov terorizmom prešlo určitým vývojom.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre