Aktualizované: USA a Turecko oznámili obnovenie vízových služieb pre občanov druhej krajiny

Ilustračné foto

TASR/AP

USA opäť plne ponúkajú vízové služby v Turecku. Informovalo o tom vo štvrtok americké veľvyslanectvo v Ankare s tým, že došlo k dostatočnému zlepšeniu bezpečnostnej situácie.

aktualizované: 17:35

Turecká ambasáda vo Washington reagovala podobným spôsobom a uviedla, že taktiež ruší obmedzenia pri spracovávaní žiadostí o víza v Spojených štátoch.

USA a Turecko dočasne zrušili mnohé vízové služby občanom druhej krajiny v čase vzájomných politických nezhôd. Kríza vypukla v októbri po zadržaní zamestnanca amerického konzulátu v Istanbule. Zadržaný bol údajne podozrivý z napojenia na hnutie exilového duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v Spojených štátoch. Išlo už o druhého pracovníka amerického diplomatického zastupiteľstva v Turecku zadržaného od začiatku tohto roka. Obaja sú tureckými občanmi a stále sú vo svojej krajine za mrežami.

Peking zaviedol šestdňový bezvízový tranzit pre občanov 53 krajín

Vo vyhlásení americkej ambasády sa uvádza, že dostala „ubezpečenia na vysokej úrovni“, že už žiadni ďalší zamestnanci nie sú vyšetrovaní a členovia personálu nebudú zadržiavaní za vykonávanie svojich oficiálnych povinností.

„Aj naďalej sme vážne znepokojení ohľadom existujúcich obvinení voči uväzneným miestnych zamestnancom našej misie v Turecku,“ píše sa vo vyhlásení.

Turecké veľvyslanectvo však uviedlo, že turecká vláda „nedala žiadne ubezpečenia“. „Chceli by sme zdôrazniť, že Turecko je právnym štátom, že naša vláda nedala žiadne ubezpečenia ohľadom prípadov, v ktorých právna procedúra pokračuje,“ konštatovalo turecké veľvyslanectvo vo vyhlásení.

Môže vás zaujímať

Kneset schvaľuje návrh zákona o ďalších voľbách a svojom rozpustení