Jednou vetou

USA oznámili, že o útokoch na Srí Lanke nemali vopred žiadne informácie

Ilustračné foto.

Foto: TASR/AP

Veľvyslankyňa USA na Srí Lanke Alaina Teplitzová v stredu vyhlásila, že Amerika nemala "vopred žiadne informácie" o hrozbe v tejto ostrovnej krajine, ktorú postihli na Veľkonočnú nedeľu bombové útoky. Tie si vyžiadali vyše 350 mŕtvych a najmenej 500 zranených. Píše o tom agentúra AP.

Veľvyslankyňa Teplitzová poskytla vyjadrenia zahraničným novinárom na ambasáde USA v srílanskom hlavnom meste Kolombo.

Počet obetí útokov na Srí Lanke sa zvýšil, polícia zadržala 18 podozrivých

Teplitzová uviedla, že na Srí Lanke pomáha s vyšetrovaním útokov tím zložený z agentov amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a z predstaviteľov americkej armády – tím podľa ambasádorky tvorí „ten správny počet“ ľudí a túto pomoc ponúkol samotný prezident Donald Trump.

Ambasádorka tiež dodala: „Je jasné, že v systéme na Srí Lanke došlo pred veľkonočnými bombovými útokmi k zlyhaniu.“

VIDEO: Kamery zachytili príchod atentátnika do Kostola sv. Šebastiána

Srílanská vláda priznala, že dostala varovania pred miestnou extrémistickou skupinou, ktorá hrozila násilím v kostoloch, a premiér povedal, že niektorí ľudia zrejme prídu za tieto zlyhania v spravodajskej práci o zamestnanie.

Srílanský kabinet z útokov na hotely a kostoly v metropole Kolombo a okolí obvinil miestnu islamistickú skupinu Národné monoteistické hnutie (Džamáat at-tawhíd al-wataníja, NTJ). K zodpovednosti za útoky sa v utorok prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre