Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová uviedla, že Spojené štáty sú „hrdé, že sú hlavným darcom“ pre vysídlených Rohingov. Povedala, že väčšina finančných prostriedkov bude určená pre tých, ktorí v Bangladéši hľadajú útočisko po tom, ako boli vyhnaní z Mjanmarska.
Spojené štáty „potrebujú, aby aj ďalšie krajiny splnili svoju úlohu“, zdôraznila Haleyová v stanovisku zverejnenom po stretnutí ohľadom Mjanmarska na okraj zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
Minister Panos Kammenos poprel obvinenia, že zle nakladal s peniazmi pre migrantov
Americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo v pondelok správu týkajúcu sa rohinskej krízy. V nej uvádza, že násilie v Jakchainskom štáte zo strany mjanmarských síl bolo „extrémne, rozsiahle a podľa všetkého zamerané na terorizovanie obyvateľstva i vyhnanie Rohingov“.
Mjanmarskú armádu obviňujú z rozsiahleho porušovania ľudských práv, napríklad zo znásilňovania, vrážd, mučenia a podpaľovania dedín moslimskej menšiny Rohingov – čo od vlaňajšieho augusta viedlo k úteku približne 700.000 Rohingov do susedného Bangladéša.
Pri pokuse o atentát na Madura mohli hrať úlohu zahraniční diplomati
OSN nedávno vyhlásila, že hlavní velitelia mjanmarskej armády by mali byť stíhaní pre možnú genocídu spáchanú voči Rohingom počas nepokojov.