Jednou vetou

USA poskytnú pomoc obetiam výbuchu sopky v Guatemale

Volcán de Fuego v Guatemale

Foto: Wikimedia

Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že poskytnú humanitárnu pomoc obyvateľom Guatemaly, ktorých postihol výbuch sopky Volcán de Fuego. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na štvrtkové oznámenie Bieleho domu.

Americká pomoc má zaistiť miestnemu obyvateľstvu prísun potravín, vody a hygienických potrieb. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa do tejto stredoamerickej krajiny posiela tiež lietadlo, ktoré obete s popáleninami prepraví na Floridu za účelom liečby.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že o poskytnutie pomoci požiadala guatemalská vláda, s ktorou bude Washington poskytovanie pomoci koordinovať.

Počet obetí po výbuchu sopky v Guatemale stúpol na 99

Agentúra AP pripomína, Guatemala v máji tohto roku nasledovala Spojené štáty a ako druhá krajina vôbec presunula svoje veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema.

Guatemalský národný inštitút forenzných vied zvýšil v stredu počet mŕtvych po nedeľnom výbuchu sopky na 99. Vyše stovka ľudí je stále nezvestných. V stredu úrady taktiež oznámili, že pátranie znovu pozastavujú, lebo im v hľadaní bráni padajúci sopečný materiál a dážď. Sopka Volcán de Fuego, jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike, pri nedeľňajšej erupcii chrlila žeravé kamene, dym a popol, ktorého hustá vrstva sa zniesla na okolie. Podľa miestnych expertov ide o najväčšiu erupciu tejto sopky od roku 1974.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia