Jednou vetou

USA požadujú „správnu“ dohodu, inak odstúpia od rozhovorov so Severnou Kóreou

Severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump

foto: koláž Hlavne.sk

Spojené štáty odstúpia od jadrových rozhovorov so Severnou Kóreou, ak sa nedosiahne "správna" dohoda, vyhlásil v stredu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Šéf americkej diplomacie pred výborom pre zahraničné vzťahy Snemovne reprezentantov uviedol, že „zlá dohoda“ nepripadá do úvahy. „Ak nebude na stole správna dohoda, zdvorilo odídeme,“ citovala Pompea agentúra Jonhap. V Singapure sa 12. júna očakáva historické stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

USA budú bojovať proti zasahovaniu Ruska do kongresových volieb

Pchjongjang však začal tento mesiac opäť ostrejšie kritizovať Soul i Washington v súvislosti s ich spoločným vojenským cvičením. Severná Kórea pohrozila, že zváži konanie historicky prvého summitu so Spojenými štátmi, a pozastavila tiež dialóg na vysokej úrovni s Južnou Kóreou.

Trump v utorok uviedol, že plánovaný summit „možno nevyjde na 12. júna“. Prípravy na vrcholnú schôdzku podľa neho pokračujú, ale táto môže byť zrušená, ak nebudú splnené podmienky zo strany USA. Trump však odmietol povedať, o aké podmienky ide.

Severná Kórea pohrozila tiež stiahnutím sa zo summitu, ak budú USA od nej žiadať „úplnú denuklearizáciu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia