Jednou vetou

USA pozastavili americké civilné lety nad časťou iránskeho vzdušného priestoru

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Americká Federálna správa letectva (FFA) zakázala v piatok americkým leteckým spoločnostiam lety vo vzdušnom priestore Iránu v oblastiach nad Hormuzským prielivom a nad Ománskym zálivom. Reagovala tak na štvrtkové zostrelenie amerického dronu iránskou protivzdušnou obranou. Písala o tom agentúra Reuters.

V samostatnej varovnej správe FFA uviedla, že podľa jej informácií sa najbližšie civilné lietadlo nachádzalo v čase incidentu len 45 námorných míľ (približne 83 kilometrov) od miesta, kde iránska raketa zem-vzduch zostrelila americké bezpilotné lietadlo Global Hawk.

„V čase zásahu operovalo v danej oblasti množstvo dopravných lietadiel,“ dodala agentúra.

FFA ďalej vyjadrila svoje znepokojenie nad nárastom napätia a vojenskej aktivity v blízkosti frekventovaných leteckých trás, ako aj nad ochotou Teheránu použiť v medzinárodnom vzdušnom priestore bez varovania rakety dlhého doletu.

Vláda USA potvrdila, že Irán zostrelil americký pozorovací dron

Iránske elitné revolučné gardy ešte vo štvrtok oznámili, že v iránskom vzdušnom priestore zostrelili americký „špionážny“ dron.

Armáda Spojených štátov označila zostrelenie bezpilotného prieskumného lietadla za „nevyprovokovaný útok“ a zdôraznila, že incident sa stal v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenské bezpilotné lietadlo, operujúce za každého počasia, počas dňa i noci. Global Hawk dokáže v takmer reálnom čase poskytovať snímky rozsiahlych zemepisných oblastí vo vysokom rozlíšení. Počas prieskumnej misie stroj schopný zmapovať 100.000 kilometrov štvorcových terénu denne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia