Jednou vetou

USA pozastavujú pomoc niektorým krajinám Strednej Ameriky kvôli migrantom

Ilustračné foto

Foto: TASR

Americké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu oznámilo, že Spojené štáty pozastavujú pomoc pre niektoré krajiny Strednej Ameriky, ktoré prezident Donald Trump obvinil z toho, že nerobia nič pre to, aby zastavili tok migrantov, prúdiacich do USA, informovala agentúra AFP.

Trump na summite vyzval Kima, aby odovzdal Američanom jadrové zbrane

„Na pokyn ministra zahraničných vecí Mikea Pompea vykonávame nariadenie prezidenta a ukončujeme programy zahraničnej pomoci pre Severný trojuholník [Strednej Ameriky],“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí a dodal, že do procesu bude zapojený aj Kongres.

Severný trojuholník zahŕňa Salvádor, Guatemalu a Honduras, odkiaľ v posledných rokov pred chudobou a násilím utiekli desaťtisíce migrantov a snažili sa dostať do Spojených štátov.

USA počas uplynulých dvoch rokov vyčlenili 1,3 miliardy USD (1,16 miliardy eur) v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci pre krajiny Strednej Ameriky, väčšinu z toho pre uvedené tri krajiny. Trump obviňuje ich vlády z toho, že sa „pozerajú iným smerom, keď karavány migrantov smerujú cez Mexiko, aby sa dostali do USA“.

Trump pohrozil, že na budúci týždeň uzavrie hranice s Mexikom

Trump tiež obvinil Mexiko z toho, že sa mu nedarí obmedzovať tok migrantov ilegálne prekračujúcich hranice USA a pohrozil, že ak sa to nezmení, budúci týždeň uzavrie americko-mexickú hranicu.

V decembri minulého roka sa USA a Mexiko dohodli na významných investíciách do Severného trojuholníka a južného Mexika v snahe zastaviť prílev migrantov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia