Jednou vetou

USA prijmú v nadchádzajúcom fiškálnom roku o tretinu menej utečencov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazne obmedzila počet utečencov, ktorých môžu Spojené štáty prijať v priebehu jedného roka.

V období od októbra 2018 do septembra 2019, teda počas tzv. fiškálneho roka, bude prijatých najviac 30.000 takýchto osôb, čo je o 15.000 menej ako vo fiškálnom roku, ktorý sa práve končí.

Nový, prísnejší limit oznámil v pondelok minister zahraničných vecí Mike Pompeo i napriek vyjadreniam medzinárodných humanitárnych organizácií, že už ten súčasný je príliš nízky. Celý tento limit pritom v skutočnosti nemusí byť vyčerpaný.

Pri Bodrume sa prevrhol čln s migrantmi, zahynuli najmenej dve ženy

V poslednom roku úradovania vlády Trumpovho predchodcu Baracka Obamu privítali Spojené štáty na svojom území takmer 85.000 utečencov. Nové ohraničenie predstavuje pokles na najnižšiu úroveň za posledné desaťročie, čo podľa AP odráža odmietavý postoj Trumpovej administratívy k prijímaniu utečencov, ako aj iných migrantov.

Pompeo i napriek tomu v pondelok vyhlásil, že pokiaľ ide o prijímanie utečencov, Spojené štáty patria medzi najveľkorysejšie krajiny sveta, citovala jeho slová tlačová agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Johnsonova vláda bojuje proti online dezinformáciám o koronavíruse