Jednou vetou

USA prisľúbili finančnú pomoc stredoamerickým krajinám

Ilustračné foto

foto: pixabay

Spojené štáty americké v utorok prisľúbili krajinám Strednej Ameriky v prepočte 5,1 miliardy eur na podporu inštitucionálnych reforiem a hospodárskeho rozvoja a ďalších 4,22 miliardy na rozvoj v južných oblastiach Mexika, informovala agentúra AP.

 Pomoc Spojených štátov má vytvoriť lepšie podmienky pre bezpečnosť a pracovné príležitosti. Je to súčasť regionálneho plánu, ktorý ľuďom zo Strednej Ameriky umožní zostať vo svojich krajinách – namiesto emigrácie.

USA a Mexiko informovali o pláne v spoločnom vyhlásení. Mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard uviedol, že plán od roku 2019 prinesie výrazné zvýšenie zahraničných investícii v južnej časti Mexika. V štátoch v tejto oblasti ako Chiapas a Oaxaca žijú najchudobnejšie skupiny obyvateľstva.

Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že krajina prisľúbila v prepočte 5,1 miliardy eur z verejných a súkromných investícií na podporu reforiem inštitúcií a rozvoj v Guatemale, Hondurase a Salvádore.

Južná Kórea a USA budú diskutovať o mierovom procese na polostrove

Americká korporácia pre súkromné zahraničné investície (OPIC)je pripravená investovať do projektov v južnej časti Mexika, ktoré sú uskutočniteľné a atraktívne.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, ktorý sa ujal úradu 1. decembra, sa snažil zaradiť rozvoj v regióne medzi priority svojho programu. Ten zahŕňa aj výstavbu železničného spojenia medzi Chiapasom a turisticky atraktívnymi oblasťami na Yucatánskom polostrove.

Spojené štáty podľa správ žiadali, aby Mexiko migrantom snažiacim sa o získanie azylu v USA dovolilo počas spracúvania ich žiadostí zostať na jeho území. Plánované oznámenie o migračnej politike Mexika preložili na stredu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia