Jednou vetou

USA prvýkrát hlasovali proti rezolúcii OSN o izraelskej okupácii Golanov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Spojené štáty hlasovali v piatok v súlade s očakávaniami proti rezolúcii OSN, ktorá odsudzuje izraelskú okupáciu Golanských výšin.

Prijímanie takéhoto uznesenia je na pôde Valného zhromaždenia OSN každoročnou záležitosťou, Washington sa však v minulosti hlasovania zakaždým zdržal.

Nezáväzná rezolúcia bola tentoraz prijatá v pomere 151 ku dvom hlasom, pričom proti boli len Spojené štáty a Izrael, informovala tlačová agentúra AFP. Štrnásť krajín sa zdržalo hlasovania.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová označila túto rezolúciu za „zbytočnú“ a „zjavne zaujatú proti Izraelu“.

V táboroch na východe Sýrie sú uviaznuté stovky cudziniek a ich detí

Poukázala pritom na „pokračujúce páchanie zverstiev sýrskym režimom“ a „významné hrozby pre medzinárodnú bezpečnosť, predstavované ničivým vplyvom iránskeho režimu v Sýrii“.

Golanské výšiny sú považované za okupované územie Sýrie. Spravodajský server IsraelNationalNews.com informoval už v predstihu s odvolaním sa na Haleyovú, že Spojené štáty plánujú tentoraz hlasovať proti spomínanej rezolúcii.

Izrael obsadil Golanské výšiny – súčasť Sýrie – v roku 1967 počas tzv. šesťdňovej vojny a jednostranne ich anektoval v roku 1981.

Mierové sily OSN hliadkovali v nárazníkovom pásme medzi Sýriou a Izraelom v rokoch 1974-2012. Hranica bola po celé desaťročia pokojná, kým v roku 2011 nevypukla vojna v Sýrii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia