Jednou vetou

USA rokujú so Severnou Kóreou o príprave tretieho summitu Trump – Kim

Severokórejský vodca Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump

foto: TASR

Severokórejskí a americkí predstavitelia vedú "zákulisné rokovania" o príprave tretieho summitu vodcu KĽDR Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenie juhokórejského prezidenta Mun Če-ina.

Trump dostal od Kima ďalší priateľský list s prianím k narodeninám

Historicky prvý summit lídrov oboch krajín sa konal 12. júna 2018 v Singapure. Trump a Kim sa na ňom zaviazali, že sa budú spoločne usilovať o „úplnú denuklearizáciu“, teda odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

Odvtedy sa však nedokázali dohodnúť na tom, akými konkrétnymi opatreniami všeobecne formulovaný prísľub naplniť.

Druhý summit Trump-Kim sa konal 27. a 28. februára 2019 vo vietnamskom Hanoji, skončil sa však predčasne a bez dohody.

Obaja lídri sa nedokázali dohodnúť na tom, aké kroky by mala KĽDR prijať výmenou za zmiernenie amerických sankcií. Každý pritom pripísal zodpovednosť za neúspech summitu druhej strane.

Po neúspešnej hanojskej schôdzke sa napätie medzi Pchjongjangom a Washingtonom vyostrilo a k oficiálnym rokovaniam medzi nimi odvtedy nedošlo.

Nádeje na obnovenie rozhovorov sa podľa AP zvýšili po nedávnej výmene listov a následných komplimentov medzi Trumpom a Kimom. O obsahu listov nie je nič známe.

Kim dostal osobný list od Trumpa, dôkladne ho posúdi

Juhokórejský prezident však v utorok uviedol, že ochota oboch strán pokračovať vo vzájomnom dialógu „nikdy nezmizla“, čo podľa neho dokazujú aj opakované výmeny listov medzi oboma lídrami.

Mun Če-in, ktorý pri sprostredkovaní americko-severokórejských rokovaní zohral významnú úlohu, to uviedol v rámci odpovedí na otázky AP a ďalších šiestich tlačových agentúr.

Mun podľa vlastných slov nevníma hanojský summit ako neúspech, ale ako možnosť na vyjasnenie rokovacích pozícií, čo môže poslúžiť ako základ pre ďalšie rozhovory.

„Úspech denuklearizácie a mierového procesu na Kórejskom polostrove nemožno posudzovať na základe jedného alebo dvoch summitov,“ zdôraznil juhokórejský prezident. Obe strany si podľa neho jasne uvedomujú nevyhnutnosť pokračovania vzájomného dialógu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia