Jednou vetou

USA rozširujú sankcie proti Huawei, Trump firmu obvinil zo špionáže pre čínsku vládu

Ilustračná snímka

Foto: SITA

USA zavádzajú nové sankcie proti čínskej spoločnosti Huawei, ktorú obviňujú zo špionáže pre vládu v Pekingu. Nové opatrenia federálneho ministerstva obchodu firme a jej 38 dcérskym spoločnostiam sťažuje prístup k počítačovým čipom a iným technológiám pôvodom z USA. Krok v pondelok potvrdil minister zahraničných vecí Michael Pompeo aj prezident Donald Trump.

“Áno, nechceme ich zariadenia, pretože ich využívajú na špionáž proti nám,” povedal Trump pre televíznu stanicu Fox News. Huawei podľa neho v USA “robí čokoľvek, čo chce”. Pôsobenie spoločnosti označil za „katastrofu“.

Trump ďalej vyzval Veľkú Britániu, aby tiež ukončila spoluprácu s Huawei. V opačnom prípade hrozí zastavenie výmeny informácií medzi bezpečnostnými službami oboch krajín.

“Máme radi Scotland Yard. Nebudeme s nimi však spolupracovať. Pretože ak budú používať systémy od Huawei, bude môcť (čínska firma) robiť špionáž proti nim aj proti nám,” povedal prezident. Administratíva vo Washingtone sa stále usiluje presvedčiť európskych spojencov, aby zastavili spoluprácu s Huawei, pripomenul Trump.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia