Jednou vetou

USA sa chystajú obviniť Irán z porušenia dohovoru o chemických zbraniach

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa chystá obviniť Irán z porušenia medzinárodného dohovoru o zákaze chemických zbraní. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na piatkové vyjadrenia dvoch členov americkej vlády.

Biely dom sa podľa ich slov chystá na budúci týždeň oznámiť, že Irán nedodržiava Dohovor o chemických zbraniach (CWC) z roku 1997, ktorý zakazuje výrobu, hromadenie a používanie chemických zbraní. Irán podľa zistení takéto zbrane nepoužíva, disponuje však priestormi a vybavením na ich výrobu.

Oznámenie, ktoré sa očakáva v pondelok, ešte neznamená, že Spojené štáty uplatnia trest. Informáciu však môžu použiť pri podávaní sťažnosti na Irán na pôde Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu, ktorá dozerá na dodržiavanie dohovoru z roku 1997.

K vesmírnej stanici ISS odštartovala ďalšia kozmická loď so zásobami

Zistenia sú súčasťou úsilia Spojených štátov izolovať Irán po tom, ako v máji odstúpili z dohody o jadrových zbraniach z roku 2015 a tento mesiac obnovili sankcie proti Iránu, ktoré boli predtým na základe tejto dohody zmiernené.

Prezident Trump a jeho spolupracovníci v oblasti národnej bezpečnosti vyhlásili, že vyvinú „maximálny tlak“ s cieľom donútiť Irán zastaviť svoje destabilizačné aktivity v oblasti Blízkeho Východu i mimo nej.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia