Jednou vetou

USA sa začalo hlasovanie vo voľbách do Kongresu

Volička hlasuje vo volebnej miestnosti v Columbuse počas polčasových volieb v Spojených štátoch v utorok 6. novembra 2018

foto: TASR/AP

Na východnom pobreží Spojených štátov otvorili v utorok o 12.00 h SEČ (06.00 h EST) prvé volebné miestnosti v polčasových (midterm) voľbách. Mnohí Američania však už odvolili skôr - a to vďaka možnosti hlasovať predčasne, ktorú svojim voličom ponúka väčšina štátov USA.

„Po celej krajine bolo v pondelok zrátaných viac ako 35 miliónov predčasných hlasov, oveľa viac než v polčasových voľbách v roku 2014,“ informovala americká televízna stanica NBC.

V roku 2014 hlasovalo predčasne vyše 21 miliónov voličov. Pre porovnanie, v prezidentských voľbách, ktoré mávajú oveľa vyššiu volebnú účasť, takto v roku 2016 hlasovalo vyše 46 miliónov voličov.

Trump sa zapojil do kampane na plné obrátky; nahneval niektorých spolustraníkov

„Predčasné hlasovanie deň pred voľbami je explozívne. Nabudení americkí voliči hodnotia svoju vládu,“ uviedla v pondelok televízia CNN, pričom poskytla – odvolávajúc sa na iný zdroj – iné, ale podobné čísla.

Tieto údaje podľa CNN naznačujú, že voliči sa naozaj zaujímajú o svoju prvú príležitosť ponúknuť verdikt nad prezidentovaním Donalda Trumpa. Dáta o predčasnom hlasovaní podľa CNN ukazujú vzostup počtu mladých voličov a prvovoličov a tiež žien.

Čo znamenajú utorkové voľby pre Trumpa?

„Je však dôležité nevyvodzovať z tohto závery. Krajina sa už roky posúva k väčšiemu využívaniu predčasného hlasovania,“ upozornila spravodajská televízna stanica.

Konečné výsledky utorkového hlasovania by mali byť známe v stredu ráno miestneho času.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia