USA sú odhodlané pokračovať v dlhodobom partnerstve s Európskou úniou, uviedol Tillerson

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson sa rozpráva so šéfkou EÚ pre zahraničnú politiku Federicou Mogheriniovou

Foto: TASR/AP

Spojené štáty sú aj naďalej odhodlané pokračovať v dlhodobom partnerstve s Európskou úniou a spolupracovať na dosiahnutí spoločných cieľov v oblasti globálnej bezpečnosti. Uviedol to v stredu šéf americkej diplomacie Rex Tillerson po stretnutí so šéfkou zahraničnej politiky EÚ Federicou Mogheriniovou v Bruseli.

Mogheriniová na tlačovej konferencii oznámila, že spolu s Tillersonom diskutovali o mieri na Blízkom východe, dôležitosti zachovania jadrovej dohody šiestich veľmocí s Iránom, potrebe vyriešiť konflikt v Sýrii a cieľoch EÚ v regióne západného Balkánu.

Silnejšia bezpečnosť závisí od zdieľania bremena

Tillerson ocenil záväzky EÚ v oblasti denuklearizácie Kórejského polostrova, ako aj spoločný cieľ poraziť extrémistický Islamský štát. Podľa jeho slov možno s radosťou sledovať aj to, ako sa vyvíja spolupráca medzi NATO a EÚ.

Po skončení neformálnych rokovaní s Mogheriniovu a ministrami zahraničných vecí 28 členských krajín EÚ sa Tillerson presunul do bruselského sídla Severoatlantickej aliancie, kde prebieha dvojdňové zasadnutie ministrov zahraničných vecí NATO.

„Naša bezpečnosť je silnejšia, keď spojenci a partneri zdieľajú spravodlivejší diel bremena,“ skonštatoval Tillerson. USA aj preto naďalej vyzývajú ostatných členov aliancie, aby zvýšili svoje výdavky na obranu tak ako sľúbili, lebo to poslúži spoločnému cieľu.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie