Jednou vetou

USA: Súd dal za pravdu cukrárovi, ktorý gejom odmietol upiecť svadobnú tortu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Najvyšší súd USA sa v pondelok postavil za cukrára, ktorý odmietol upiecť svadobnú tortu homosexuálnemu páru. Zrušil tak verdikt súdu nižšej inštancie v americkom štáte Colorado, podľa ktorého bolo rozhodnutie cukrára Jacka Phillipsa nezákonnou diskrimináciou, uviedla stanica BBC.

Porota najvyššieho súdu pomerom hlasov 7:2 rozhodla, že verdiktom coloradského súdu došlo v súlade s prvým dodatkom americkej ústavy k porušeniu Phillipsových ľudských práv. Kauza svadobnej torty je podľa väčšinového názoru poroty „učebnicovým príkladom“ uplatňovania „ústavných slobôd v nových kontextoch“.

Britskú tínedžerku usvedčili z prípravy prvého útoku, ktorý plánovali ženy

Cukrár Phillips, ktorý v roku 2012 odmietol Davidovi Mullinsovi a Charliemu Craigovi svadobnú tortu upiecť, sa odvolával na svoje náboženské presvedčenie. Tento konzervatívny kresťan tvrdil, že „tvoriví umelci“ majú právo rozhodnúť o tom, čo chcú predávať.

Colorado patrí k dovedna 22 americkým štátom, ktoré sa vo svojich antidisktiminačných zákonoch venujú sexuálnej orientácii. Práve preto bolo možné, aby Craig a Mullins prípad v tomto štáte vyhrali, priblížila BBC. Najvyšší súd však rozhodol, že verdikt z Colorada bol voči cukrárovi predpojatý.

USA vyzvali Čínu, aby zverejnila detaily o obetiach na Námestí nebeského pokoja

Aktivisti bojujúci sa práva homosexuálov už skôr vyjadrili obavy, že takýto verdikt by mohol stanoviť precedens, na základe ktorého by sa homosexuálne manželstvá posudzovali inak ako heterosexuálne. Najvyšší súd sa však zaoberal výlučne Phillipsovým prípadom a jeho rozhodnutie neznamená, že kvetinári, fotografi a ďalší môžu odteraz homosexuálnym párom odmietnuť poskytovanie svojich služieb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia