Jednou vetou

USA: Súd rozhodol o vydaní slovenského expolicajta Vladimíra Blaška

Ilustračné foto

Foto: TASR

Obvodný súd v americkom štáte Kalifornia vyhovel tento týždeň žiadosti Slovenska o vydanie Slováka Vladimíra Blaška, bývalého policajta, ktorý bol obvinený zo zneužitia právomoci a ublíženia na zdraví.

Blaško zneužil svoje právomoci v júli 2007 počas zásahu v bare v obci Štitáre i neskôr na policajnej stanici tým, že zadržanú osobu kopal a bil. V októbri 2009 Blaška prepustili zo služby a v júni 2010 naňho podali žalobu na súde v Nitre.

Bývalého ruského policajta odsúdili za vraždy 19 žien

V neprítomnosti ho odsúdili na štyri roky väzenia za zneužitie právomoci verejného činiteľa a ublíženie na zdraví. Na Blaška vydali medzinárodný zatykač, ktorý bol spolu s trestom potvrdený po odvolacom konaní v roku 2014, píše sa v správe obvodného súdu v Kalifornii.

Vo februári 2017 požiadalo Slovensko Spojené štáty o vydanie Blaška, na základe čoho ho predvolali pred súd a zatkli. Po odvolacom konaní súd v Kalifornii rozhodol tento týždeň o vydaní Blaška na Slovensko. Blaško žije v Kalifornii od februára 2010 a v roku 2012 ho tam zatkli za nedodržanie podmienok študentských víz, ktoré mal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia