Jednou vetou

USA: Trump nedá New York do karantény

Na snímke sprava americký prezident Donald Trump v sprievode manželky Melanie v juhofrancúzskom Biarritzi 24. augusta 2019, archívne

FOTO TASR/AP

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo varovanie, aby sa obyvatelia štátov New York, New Jersey a Connecticut po 14 dní zdržali cestovania, ak to nie je nevyhnutné.

Americký prezident Donald Trump nevyhlási karanténu pre štát New York a okolité štáty. V sobotu uviedol, že sa tak rozhodol na základe odporúčaní pracovnej skupiny Bieleho domu pre koronavírus a že to nebude potrebné. Skôr počas dňa sa Trump vyjadril, že by mohol zaviesť karanténu v New Yorku, častiach New Jersey a Connecticutu, aby spomalila šírenie nového koronavírusu.

Namiesto toho americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo varovanie, aby sa obyvatelia štátov New York, New Jersey a Connecticut po 14 dní zdržali cestovania, ak to nie je nevyhnutné. Netýka sa to poskytovateľov služieb „kritickej infraštruktúry“, ktorými sú napríklad zdravotníci a dodávatelia potravín.

Trumpovo vyhlásenie prišlo po tom, čo možnú karanténu New Yorku skritizoval tamojší guvernér Andrew Cuomo. Podľa neho by bolo uvalenie karantény na celý štát nezmyselné, protiamerické a zrejme aj nelegálne.

V Spojených štátoch evidujú viac ako 120-tisíc prípadov ochorenia COVID-19, čo je najviac na svete, a viac ako 2 000 mŕtvych. Nakazené osoby v štáte New Yorku predstavujú zhruba polovicu z celkového amerického počtu.

Celosvetovo sa novým koronavírusom nakazilo viac ako 660-tisíc ľudí, vyše 30-tisíc v jeho dôsledku zomrelo, uvádzajú dáta z Johns Hopkins University. Z COVID-19 sa na celom svete zotavilo už viac ako 135-tisíc ľudí.

Môže vás zaujímať

Karnevalový sprievod v Riu odložili na neurčito