Jednou vetou

USA ukončia vojenskú pomoc Saudskej Arábii vo vojne v Jemene

Saudský princ Muhammad bin Salmán

Foto: TASR/AP

Americký Senát schválil vo štvrtok návrh zákona, ktorý pripisuje vinu za vraždu saudskoarabského kritického novinára Džamála Chášukdžího priamo korunnému princovi Saudskej Arábie, Muhammadovi bin Salmánovi.

Návrh zákona, ktorý podporili líder senátnej väčšiny Mitch McConnell a šéf výboru pre zahraničné záležitosti Bob Corker, takisto vyzýva na prepustenie saudskoarabských politických väzňov, vrátane aktivistiek za práva žien. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

V jemenskej vojne zahynulo od roku 2016 vyše 60.000 ľudí, tvrdí skupina ACLED

V návrhu zákona sa nachádza aj varovanie, aby Saudská Arábia nenakupovala zbrane od Ruska alebo Číny, pretože takéto kroky by vniesli problémy do vzťahu medzi Washingtonom a Rijádom – z toho by potom vyplývali „riziká“.
Senát okrem toho schválil vo štvrtok aj rezolúciu, ktorá nariaďuje armáde USA, aby prestala poskytovať všetku pomoc vojenskej operácii vedenej Saudskou Arábiou v Jemene. Týka sa to aj dopĺňania paliva do vojenských lietadiel.

Hnev nad zúfalou humanitárnou situáciou v Jemene, kde desaťtisíce ľudí zomierajú od hladu, znásobila vražda novinára Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule z 2. októbra. Chášukdží žil v USA a pracoval pre denník Washington Post. Bol kritický najmä voči korunnému princovi.

Skupina senátorov USA ukazuje na saudskoarabského princa ako na vraha novinára

V americkom Kongrese silnejú obavy, že prezident USA Donald Trump nekoná v súvislosti s vraždou Chášukdžího dostatočne dôrazne, ale naopak, naplno podporuje kráľovstvo.

Jemen je jednou z najchudobnejších krajín arabského sveta. Od roku 2014 tam prebieha mocenský boj medzi exilovou vládou podporovanou Saudskou Arábiou a šiitskými povstalcami húsíami. Vo Švédsku prebiehajú mierové rozhovory medzi oboma znepriatelenými stranami.

Vojna spôsobila v Jemene najhoršiu humanitárnu katastrofu na svete: od hladu tam zomrelo už 85.000 detí a milióny ďalších obyvateľov sú na pokraji smrti od hladu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia