Jednou vetou

USA umožnia súdne procesy proti zahraničným firmám na Kube

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa umožní súdne procesy proti zahraničným firmám pôsobiacim na majetku, ktorý Kuba zobrala Američanom po revolúcii z roku 1959.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu vyhlásil, že zákon z roku 1996, ktorého účinnosť odkladali rôzne americké vlády každých šesť mesiacov, vstúpi do platnosti 2. mája. Rozhodnutie je ranou pre snahy Havany pritiahnuť na ostrov zahraničné investície.

Agentúra AP pripomína, že Trump stupňuje tlak s cieľom izolovať venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa drží pri moci s pomocou iných krajín vrátane Kuby, Číny a Ruska.

Húsíovia odsúdili Trumpovo veto rezolúcie o vojne v Jemene

Pompeovo rozhodnutie dáva Američanom právo žalovať spoločnosti, ktoré pôsobia v hoteloch, tabakových firmách, liehovaroch a iných majetkoch znárodnených po tom, ako sa na Kube dostal k moci Fidel Castro. Súdne žaloby tak môžu podávať Kubánci, ktorí sa stali americkými občanmi roky po tom, ako im znárodnili majetok.

Pompeo uviedol, že „títo občania“ nemali šancu dosiahnuť spravodlivosť dve desaťročia. „Každá osoba alebo spoločnosť podnikajúca na Kube by mala brať na zreteľ toto oznámenie,“ dodal šéf americkej diplomacie.

Avizovanie takéhoto kroku vyvolalo ostré reakcie z Kanady a Európy, ktoré sa zaviazali, že budú chrániť svoje firmy pred súdnymi procesmi.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem