Jednou vetou

USA uvalia v pondelok na Irán nové sankcie

Donald Trump

foto: TASR

Spojené štáty zavedú v pondelok "významný" nový súbor sankcií voči Iránu, oznámil v sobotu americký prezident Donald Trump. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

aktualizované: 21:36

„V pondelok uvaľujeme na Irán významné dodatočné sankcie,“ napísal Trump vo svojom príspevku na Twitteri. „Teším sa na ten deň, keď budú sankcie voči Iránu stiahnuté a Iránci sa stanú opäť produktívnym a prosperujúcim národom. Čím skôr, tým lepšie!“ dodal šéf Bieleho domu.

Cena ropy po odvolaní odvetných úderov voči Iránu vzrástla

Iba niekoľko hodín predtým sa Trump vyjadril, že by mohol byť „najlepším priateľom“ Iránu, ak by sa táto krajina zriekla jadrových zbraní, doplnila AFP.

Trump v sobotu pred odchodom z Bieleho domu do víkendového sídla Camp David vyhlásil, že naďalej zvažuje vojenský zásah proti Iránu po tom, ako tamojšie sily zostrelili americké bezposádkové lietadlo. Zopakoval, že zrušil vojenský úder naplánovaný na štvrtok po tom, ako sa dozvedel, že by pri ňom mohlo byť usmrtených 150 ľudí.

Vojenský zásah proti Iránu je stále možný; pripravujú sa nové sankcie, vyhlásil Trump

Trump zároveň oznámil, že počas víkendového pobytu v Camp Davide bude viesť rokovania o Iráne, na ktorý chce uvaliť „oveľa viac“ sankcií. Dodatočné sankcie pripravuje i napriek tomu, že Irán už v súčasnosti čelí zo strany Spojených štátov „najprísnejšiemu súboru sankcií, aký len môže byť“. Americký prezident zdôraznil, že nedovolí Iránu získať jadrové zbrane.

Po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom a sérii útokov na ropné tankery v Perzskom zálive Irán vo štvrtok ráno zostrelil americké bezposádkové prieskumné lietadlo. Incident vyvolal obavy z otvorenej vojenskej konfrontácie. Kým Washington trvá na tom, že k zostreleniu došlo nad medzinárodnými vodami, Irán tvrdí, že dron sa pohyboval v jeho vzdušnom priestore.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia