Jednou vetou

USA uvalili sankcie na sýrskeho magnáta za pomoc Asadovi

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Spojené štáty uvalili v utorok sankcie na sýrskeho priemyselníka Sámira Fawza, ktorý stojí za luxusnými stavbami vrátane hotela Four Seasons v Damasku. Dôvodom sankcií je, že pomáha sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi bohatnúť. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Tento sýrsky oligarcha priamo podporuje vražedný Asadov režim a stavia luxusné stavby na pôde ukradnutej tým, čo utekajú pred jeho surovosťou,“ uviedla v oznámení Sigal Mandelkerová, štátna tajomníčka amerického ministerstva financií pre terorizmus a finančné tajné informácie.

SOHR nemá dôkazy o novom chemickom útoku v Sýrii

Ministerstvo financií takisto zaradilo na čierny zoznam Fawzove nehnuteľnosti a majetok, ako aj jeho spoločnosť Aman Holding Company, vrátane prepychového hotela Four Seasons, ktorý zostal otvorený i počas vojny.

Hotel sa stal základňou pre pracovníkov OSN v Sýrii, čo vyvoláva spory. Asadovi odporcovia totiž spochybňujú to, kam vlastne dáva peniaze zahraničný personál OSN.

Pri akcii proti detskému pornu a sexuálnemu zneužívaniu v USA zatkli 1700 osôb

Na základe uvalených sankcií bude akýkoľvek Fawzov majetok v USA zmrazený a aj akékoľvek transakcie s ním alebo jeho spoločnosťou budú zakázané.

Ministerstvo financií uviedlo, že Fawz dopravuje do Sýrie ropu od jej spojenca Iránu, napriek jednostranným americkým sankciám na všetok export ropy z islamskej republiky.

Trump označil euro za podhodnotené a opäť kritizoval menovú politiku Fedu

V oznámení ministerstvo tiež napísalo, že Fawz ťažil z príkazu vydaného Asadom v roku 2012, na základe ktorého boli obyvatelia vyhnaní z chudobnejších oblastí, aby sa tým uvoľnila cesta pre luxusné stavby.

„Táto taktika – brať nehnuteľnosti sýrskym občanom a dávať pozemky bohatým prívržencom režimu, aby sa tam rozbehla výstavba, výmenou za podiel na zisku – je Asadovou stratégiou na podporu exkluzívnej výstavby v Sýrii zničenej vojnou,“ uviedlo americké ministerstvo financií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia