Jednou vetou

USA v období napätia s Iránom vysielajú na Blízky východ 1000 ďalších vojakov

Ilustračné foto

TASR/AP

Spojené štáty v pondelok oznámili, že schválili vyslanie ďalších 1000 vojakov na Blízky východ. Dôvodom je stúpajúce napätie vo vzťahu s Iránom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan vo vyhlásení uviedol, že vojakov posielajú „z obranných dôvodov na Blízky východ, kde budú riešiť vzdušné, námorné a pozemné hrozby“.

„Spojené štáty sa nepokúšajú o konflikt s Iránom,“ zdôrazňoval minister vo vyhlásení. Vyslanie vojakov je zamerané „na zaistenie bezpečnosti a pokoja nášho vojenského personálu v celom regióne a na ochranu našich národných záujmov“.

Vyslanie vojakov je reakciou na „nepriateľské správanie“ iránskych síl, napísal tiež Shanahan vo vyhlásení.

Šéf OSN žiada od Iránu zotrvanie pri dohode, USA hovoria o jadrovom vydieraní

Tento krok nasledoval po zverejnení nových fotografií Pentagónom, ktoré podľa jeho predstaviteľov dokazujú, že za minulotýždňovými útokmi na dva ropné tankery v Ománskom zálive sú členovia elitných iránskych Revolučných gárd.

Americká armáda tvrdí, že fotografie urobené z vrtuľníka námorných síl zachytávajú, ako iránski príslušníci odstraňujú nevybuchnutú mínu z boku ropného tankera Kokuka Courageous, patriaceho Japonsku a nachádzajúceho sa v Ománskom zálive.

Iránsky prezident Rúhání vyzval EÚ na záchranu jadrovej dohody

Ďalšie snímky zachytávajú veľkú dieru na boku tankera Kokuka Courageous, nad čiarou ponoru, ktorú podľa slov predstaviteľov zrejme urobila ďalšia mína.

Ministerstvo obrany, nazývané aj Pentagón, zverejnilo v pondelok fotografie preto, aby podporilo svoje tvrdenia, že za útoky na ropné tankery je zodpovedný Irán. Ten však účasť na útokoch popiera.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia