Jednou vetou

USA vydajú bývalého panamského prezidenta Martinelliho do vlasti

Bývalý panamský prezident Ricard Martinelli

foto: TASR/AP

Vláda Spojených štátov odsúhlasila vydanie bývalého panamského prezidenta Ricarda Martinelliho do vlasti, kde čelí obvineniam z politickej špionáže či sprenevery. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na piatkové vyjadrenie exprezidentovej právnej zástupkyne.

Advokátka Inna Shapovalovová uviedla, že o príslušnom rozhodnutí amerického ministerstva zahraničných vecí bola upovedomená už vo štvrtok, zatiaľ však nie je jasné, kedy Martinelliho pošlú naspäť do Panamy.

Podľa Iránu OPEC požiadavke USA na zvýšenie produkcie nevyhovie

V súčasnosti 66-ročný Martinelli, ktorý je známy aj ako veľkopodnikateľ, začiatkom roka 2015 opustil Panamu a predpokladalo sa, že sa usadil v Spojených štátoch. Panamské orgány požiadali Washington o vydanie exprezidenta, po ktorom bolo taktiež vyhlásené medzinárodné pátranie. Martinelliho nakoniec zadržali vlani v júni blízko Miami na Floride.

V polovici mája požiadal Martinelli americké ministerstvo zahraničných vecí, aby zamietlo žiadosť o jeho vydanie s odôvodnením, že v Paname by bol vystavený mučeniu.

Martinelli, ktorý stál na čele Panamy v rokoch 2009-2014, je okrem iného podozrivý z nariadenia nezákonného odpočúvania opozičných politikov, podnikateľov a novinárov. Ako prezident sa tiež údajne dopustil sprenevery a zneužitia právomocí. Podľa samotného Martinelliho však ide o nepodložené tvrdenia politických protivníkov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia