Jednou vetou

USA vyhlásili embargo na vývoz zbraní do Južného Sudánu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Spojené štáty zakázali v piatok export zbraní a s tým spojenej podpory do Južného Sudánu. Oznámila to hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová.

USA chcú týmto spôsobom podľa agentúry Reuters vyvinúť tlak na tamojšieho prezidenta Salvu Kiira, aby ukončil štyri roky trvajúci vojenský konflikt.

Tento krok vlády USA zabraňuje americkým spoločnostiam alebo občanom poskytovať bojujúcim stranám vojenské vybavenie alebo podporu.

Spojené štáty zároveň vyzvali susedov Južného Sudánu, aby zaviedli rovnaké obmedzenia. Taktiež naliehajú na Bezpečnostnú radu OSN, aby podporila globálne embargo voči tejto krajine, píše agentúra AP.

Toto jednostranné embargo je podľa agentúry Reuters jasným signálom Washingtonu, že stráca s Kiirom trpezlivosť po tom, ako sa v Južnom Sudáne opakovane porušuje prímerie.

Konflikt v Južnom Sudáne rozpútalo v roku 2013 rozhodnutie prezidenta Salvu Kiira prepustiť svojho zástupcu Rieka Machara. Boje sa vedú najmä pozdĺž etnických hraníc medzi silami lojálnymi Kiirovi, ktorý pochádza z etnickej skupiny Dinka, a silami lojálnymi Macharovi, ktorý je z menšinového kmeňa Nuerov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia