Jednou vetou

USA vypísali novú odmenu päť miliónov za vypátranie pakistanských teroristov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval v nedeľu Pakistan, aby zakročil voči osobám zodpovedným za teroristické útoky v Bombaji z roku 2008. Washington zároveň prisľúbil novú odmenu päť miliónov dolárov za pomoc pri ich vypátraní, informovala agentúra AFP.

Pompeovo vyhlásenie je adresované k desiatemu výročiu útoku islamistických militantov z Pakistanu na indické finančné centrum, pri ktorom zahynulo 166 ľudí a stovky utrpeli zranenia. „Je to urážka pre rodiny obetí, že tí, ktorí naplánovali útok v Bombaji, stále neboli ani po desiatich rokoch odsúdení za svoje činy,“ povedal Pompeo.

„Vyzývame všetky krajiny, najmä Pakistan, aby dodržali svoje záväzky voči Bezpečnostnej rade OSN a zaviedli odvetné opatrenia voči teroristom zodpovedným za túto ohavnosť – vrátane organizácie Laškare tajjaba a jej odnoží.“

„Stojíme pri rodinách a priateľoch obetí, ktorí v dôsledku tohto barbarského činu stratili svojich blízkych,“ uviedol Pompeo a dodal, že medzi obeťami bolo aj šesť amerických občanov.

Polícia nasadila na protestujúcich v Turecku slzotvorný plyn

Štátny department ponúka päť miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu alebo odsúdeniu akejkoľvek osoby, ktorá spáchala alebo pomáhala spáchať tento útok.

Ide už o tretiu ponuku tohto typu zo strany ministerstva zahraničných vecí. V minulosti ponúkali Spojené štáty desať miliónov dolárov za vypátranie zakladateľa islamistickej organizácie Laškare tajjaba Háfiza Saída a dva milióny dolárov za ďalšieho popredného veliteľa tejto teroristickej skupiny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia