Jednou vetou

USA vyzvali členov BR OSN na dodržiavanie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

S výzvou na dodržiavanie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) sa vo štvrtok na stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) obrátili Spojené štáty. Informovala o tom agentúra AP.

Vo výzve námestníčky amerického ministra zahraničných vecí Andrey Thompsonovej sa uvádza, že niektoré nemenované krajiny momentálne porušujú túto dohodu, pričom aktívne vyvíjajú nové zbrane a zbraňové systémy. Podľa agentúry AP sa mal komentár týkať najmä Ruska a Iránu, avšak s veľkou pravdepodobnosťou aj KĽDR.

V USA vykonali prvú popravu v tomto roku

Thompsonovej kritika prichádza v čase, keď sa USA chystajú odstúpiť od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), podpísanej s predstaviteľmi Sovietskeho zväzu v roku 1987. Dôvodom má byť údajné porušovanie tohto dokumentu zo strany Ruska.

NPT bola podpísaná v roku 1968 a do platnosti vstúpila v roku 1970. Štáty disponujúce jadrovými zbraňami zaväzuje k jadrovému odzbrojeniu, zatiaľ čo štáty, ktoré jadrové zbrane nevlastnia, sa vzdávajú práva ich vyrábať alebo inak získavať.

Slabší rast zásob v USA podporil ceny ropy, cena Brentu vzrástla nad 62,50 USD

Štátom, ktoré nedisponujú jadrovými zbraňami, bol výmenou za to, že sa vzdajú ich výroby, prisľúbený rovnoprávny prístup k jadrovým technológiám.

Signátormi zmluvy nikdy neboli Pakistan, India, Izrael a Južný Sudán, pričom Severná Kórea zmluvu pôvodne podpísala, ale v roku 2003 od nej odstúpila.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia