Jednou vetou

USA získali povolenie na vypočutie vývojára Biniho blízkeho Assangeovi

V pozadí Ola Bini

foto: TASR/AP

Americkí vyšetrovatelia získali od Ekvádoru povolenie vypočuť švédskeho softvérového vývojára Olu Biniho, ktorý je blízkym priateľom zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, informovala v pondelok agentúra AP. Bini je vo vyšetrovacej väzbe v Ekvádore už vyše dva mesiace na základe podozrení z hackerstva.

Rozhovor z Binim sa má uskutočniť 27. júna, uvádza AP s odvolaním sa na rozhodnutie ekvádorskej prokuratúry, o ktorom ju informovala osoba oboznámená s prípadom.

USA oficiálne odovzdali Británii žiadosť o vydanie Assangea

Ministerstvo spravodlivosti USA sa k tejto správe odmietlo vyjadriť. Dobre informovaný zdroj z USA však potvrdil, že americké úrady majú záujem Biniho vypočuť.

Švédskeho vývojára zadržali v ekvádorskej metropole Quito len niekoľko hodín po tom, čo 11. apríla prezident krajiny Lenín Moreno vyhostil z ekvádorskej ambasády v Londýne Assangea, ktorého následne zadržala britská polícia.
Žiadosť o vypočutie Biniho podľa AP naznačuje, že švédsky programátor by mohol v rámci amerického vyšetrovania Assangea figurovať ako svedok alebo záujmová osoba.

Assangeovo vydanie do USA súd prerokujú až vo februári 2020

Assangea, austrálskeho vydavateľa a internetového aktivistu, v apríli vypovedali z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval od roku 2012. Od začiatku mája si v londýnskom väzení odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. V posledných týždňoch sa objavujú informácie o zhoršení jeho zdravotného stavu.

Britské súdy už začali rozhodovať o tom, či bude vydaný na trestné stíhanie do USA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia