Jednou vetou

USA znovu ubezpečujú Irak, že neprestávajú bojovať proti Islamskému štátu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Spojené štáty sa zaväzujú, že naďalej budú bojovať proti militantom Islamského štátu v Iraku a aj inde, vyhlásil v sobotu oficiálny Bagdad po telefonickom rozhovore amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea s irackým premiérom Ádilom Abdalom Mahdím. Informuje o tom agentúra DPA.

V stredu prezident USA Donald Trump oznámil víťazstvo nad Islamským štátom v Sýrii a stiahnutie amerických jednotiek z tejto vojnou zničenej blízkovýchodnej krajiny.

Činnosť federálnych orgánov USA ochromil čiastočný shutdown

Toto jeho rozhodnutie však zaskočilo amerických spojencov, ktorí tvrdia, že radikálna organizácia Islamský štát ešte nie je úplne porazená.

Abdal Mahdí povedal Pompeovi, že bezpečnostná situácia v Sýrii má priamy dosah na bezpečnosť Iraku ako štátu i na stabilitu v celom regióne, píše sa vo vyhlásení tlačového oddelenia irackej vlády.

Islamský štát dobyl v roku 2014 v Iraku rozsiahle územia. Vlani v decembri vtedajší premiér Hajdar Abádí oficiálne oznámil, že iracké územie je po vojenskej intervencii Spojených štátov trvajúcej vyše troch rokov od Islamského štátu oslobodené.

Porošenko privítal rozhodnutie EÚ predĺžiť sankcie voči Rusku

Napriek tomu však agenti Islamského štátu odvtedy podnikli v rôznych častiach Iraku už viacero útokov na bezpečnostné jednotky i radových občanov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia