Jednou vetou

USA zrušili cestovné obmedzenia pre občanov Čadu

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Spojené štáty zrušia občanom Čadu obmedzenia pre vstup na svoje územie, ktoré boli uplatňované niekoľko mesiacov na základe kontroverzného nariadenia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa vyhlásenia Washingtonu, o ktorom informovala v stredu agentúra AP, bol Čad vyňatý z príslušného zoznamu a občania tejto stredoafrickej krajiny budú môcť opäť získavať americké víza.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová-Sandersová uviedla, že Trump podpísal dokument, ktorý proklamuje, že Čad v dostatočnej miere „zlepšil svoje postupy v oblasti spravovania totožnosti a zdieľania informácií“. Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že platnosť cestovných obmedzení pre občanov Čadu sa skončí v piatok.

Trumpova administratíva zaradila Čad na uvedený zoznam v septembri – a to aj napriek tom, že ide o krajinu, ktorá je dôležitým partnerom Spojených štátov v boji proti terorizmu. Dôvodom bola údajne dočasná neschopnosť čadských úradov poskytnúť Washingtonu aktuálne vzory cestovných pasov.

Na základe vlaňajšieho rozhodnutia Trumpa majú výrazne obmedzený vstup do Spojených štátov aj občania Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska a Sýrie. Cestovný zákaz sa vzťahuje aj na Severokórejčanov a vládnych predstaviteľov z Venezuely.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia