USA zvažujú sankcie voči Srbsku za nákup ruských zbraní

Ilustračné foto

Foto: TASR

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič vyjadril v piatok nádej, že Spojené štáty neuvalia na Srbsko sankcie, čo robia v prípade štátov nakupujúcich zbrane od Ruska. Informovala o tom agentúra AP.

Dačič po rozhovoroch s predstaviteľom odboru pre medzinárodnú bezpečnosť amerického ministerstva zahraničných vecí Thomasom Zarzeckým uviedol, že Srbsko vo svojom úsilí o vojenskú neutralitu medzi Ruskom a Západom „nemá čo skrývať“.

Zarzecki rozhovory s Dačičom nekomentoval, avšak americké veľvyslanectvo v Belehrade už v minulosti naliehalo na Srbsko, aby sa „vyvarovalo transakcií s Ruskom“, ktoré by mohli byť dôvodom na uvalenie sankcií zo strany Spojených štátov.

Separatisti zadržiavajú v Donbase 244 Ukrajincov

Srbsko nedávno kúpilo od Ruska systém protivzdušnej obrany Pancir, pričom realizácia jeho dodávky sa očakáva v najbližších niekoľkých mesiacoch. V posledných rokoch kúpilo Srbsko aj ruské stíhacie lietadlá MiG-29, vrtuľníky, tanky a obrnené transportéry, uviedla agentúra Reuters.

Srbsko vyhlásilo vojenskú neutralitu v roku 2006 a v roku 2015 pristúpilo k programu NATO Partnerstvo za mier. O plné členstvo v Spojenými štátmi vedenej Aliancii sa však Belehrad neusiluje. Srbsko je historicky najbližším spojencom Ruska na Balkáne, napísala AP.

Môže vás zaujímať

Erdogan po sankciách za aktivity pri Cypre znova pohrozil islamistami