Jednou vetou

Usmrtenie muža indickými vojakmi vyvolalo v Kašmíre nepokoje

Protest v indickom meste Kašmír 27. septembra 2018

foto: TASR/AP

Protiindické protesty a potýčky vypukli vo štvrtok na viacerých miestach v spornom regióne Kašmír po tom, ako tam indickí vojaci usmrtili mladého muža.

Cudzoložstvo už v Indii nie je trestným činom, rozhodol súd

Obyvatelia Šrínagaru, hlavného mesta časti Kašmíru pod správou Indie, uviedli, že vládne sily zastrelili tohto muža pri zásahu v ranných hodinách miestneho času. Išlo podľa nich o pastiera, ktorý sa v čase zásahu staral o svoje ovce, informovala agentúra AP.

V centre Šrínagaru vyšli stovky ľudí do ulíc, kde požadovali ukončenie indickej nadvlády nad Kašmírom. Niektorí z protestujúcich ohadzovali policajtov a príslušníkov polovojenských síl kameňmi, na čo druhá strana zareagovala vypustením slzotvorného plynu a paľbou z brokovníc. Miestne orgány taktiež obmedzili pohyb verejnosti v starých častiach Šrínagaru.

Z lietadla v Indii vyviedli muža, chcel si nabiť telefón v pilotnej kabíne

Tisíce ľudí sa neskôr zúčastnili na pohrebe usmrteného muža. Polícia sa podľa AP ku štvrtkovému incidentu zatiaľ nevyjadrila. V oblasti Kázígund na juhu Kašmíru medzitým zahynuli v prestrelke indický vojak a povstalec. Stalo sa tak pri zásahu vojska v jednej dedine na základe oznámenia, že sa tam ukrývajú militanti, uviedol hovorca indickej armády.

Podľa polície najmenej dvaja povstalci uviazli v mešite obkľúčenej vojakmi, na čo sa dedinčania pokúsili vyjadriť pochodom solidaritu s týmito povstalcami. Vládne sily podobne ako v Šrínagare vypálili dymovnice a broky na protestujúcich, ktorí hádzali kamene.

V súvislosti s ani jednou z týchto potýčok neboli bezprostredne hlásené prípady zranenia osôb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia