Jednou vetou

Ústavný súd podporil Okamuru, nesmú ho volať Pitomio

Tomio Okamura líder českej strany SPD

Foto: TASR

Novinári nemôžu sprosto hocikomu nadávať len preto, že za to dostali zaplatené, tvrdí Okamura.

Český Ústavný súd dal v utorok za pravdu predsedovi antiimigrantskej strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomiovi Okamurovi, ktorý žaloval časopis Reflex za to, že ho v minulosti označil vo viacerých článkoch prezývkou Pitomio. Mestský súd v Prahe predtým rozhodol, že to bolo v poriadku, Ústavný súd je však iného názoru, a prípad preto nižšiemu súdu opäť vrátil. Médiá podľa Ústavného súdu totiž „musia rešpektovať úctu k základným právam každého človeka, predovšetkým k jeho ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a k ochrane jeho mena“.

„Presadzovanie aktivistického prístupu alebo kampane zameranej proti konkrétnej osobe len s cieľom ju zosmiešniť, navyše spôsobom vybočujúcim zo všeobecne uznávaných pravidiel slušnosti, a znevýhodniť ju tak v politickom boji o verejnú funkciu, to nemôže požívať súdnu ochranu,“ uvádza český Ústavný súd.

Okamura rozhodnutie ústavných sudcov prirodzene privítal. „Novinári si nemôžu dovoliť sprosto hocikomu nadávať len preto, že za to dostali zaplatené, alebo preto, že toho človeka jednoducho nemajú radi,“ povedal kontroverzný politik.

Články, v ktorých sa objavila prezývka Pitomio, vychádzali v Reflexe v roku 2013, keď bol Okamura ešte známy skôr ako podnikateľ než ako politik. Až v októbri 2013 sa stal poslancom za stranu Úsvit priamej demokracie.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva