Jednou vetou

Útočník na vojakov v Bruseli sa vlani liečil na psychiatrii

Ilustračné foto

TASR/AP

Občan Belgicka somálskeho pôvodu, ktorý minulý piatok napadol v Bruseli troch belgických vojakov sa vlani v apríli liečil v psychiatrickej liečebni, informovala v pondelok tlačová agentúra Belga. Muža, ktorý v piatok večer zaútočil nožom na vojakov hliadkujúcich v centre belgického hlavného mesta, vojaci zneškodnili streľbou. Prokuratúra potvrdila, že strelným zraneniam podľahol.

Agentúra Belga s odvolaním sa na vyjadrenie právnika Norberta Demeulenaera, ktorý somálskeho útočníka v minulosti zastupoval, uviedla, že vlani v apríli pobudol tento muž niekoľko týždňov na psychiatrickej liečebni v Eeklo. Hospitalizovaný bol po incidente na pracovisku.
„Vtedy nejavil žiadne známky radikalizácie, ale kvôli psychickým problémom bol náchylný na manipuláciu,“ uviedol Demeulenaere.

K zodpovednosti za piatkový útok na vojakov sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), pričom uviedla, že páchateľ „bol jej vojakom“. Útočník pracoval niekoľko rokov ako zvárač v hutníckej spoločnosti v Eeklo vo Východnom Flámsku. Minulý rok 7. apríla napadol skrutkovačom niekoľkých svojich kolegov.

V tomto období požiadal o pomoc právnika Demeulenaera v spore so svojím bývalým zamestnávateľom. Následne bol zatknutý a na odporúčanie právnika prijatý na liečenie do psychiatrickej liečebne, ktorú opustil po dva a pol týždni.
Jeho právnik mu pomohol získať nemocenské dávky a podporoval ho aj pri hľadaní novej práce, avšak v polovici mája 2016 sa ich kontakty prerušili.

„Neviem, čo odvtedy robil,“ priznal právnik. „Nevidel som uňho žiadne známky radikalizácie… Muselo sa však niečo stať, inak by nenapadol v piatok vojakov. Je možné, že jeho psychické problémy ho robili zraniteľným a bol niekým zmanipulovaný,“ dodal Demeulenaere.

Môže vás zaujímať

Po Lukašenkovej tajnej inaugurácii nasledovali ďalšie masové protesty