Jednou vetou

Útočník z Halle zverejnil pred streľbou antisemitský „manifest“

Policajti hliadkujú pred izraelskou náboženskou komunitou v Lipsku 9. októbra 2019. Po útoku neznámych ozbrojencov pred synagógou vo východonemeckom meste Halle
Ozbrojený muž, ktorý pri útoku v nemeckom meste Halle zastrelil dvoch ľudí, zverejnil pred viac než týždňom na internete antisemitský "manifest". Uviedli to vo štvrtok nemecké médiá a americká spoločnosť SITE Intelligence Group, ktorá monitoruje internetové aktivity extrémistických skupín. Informovala o tom agentúra AFP.

K útoku došlo v stredu počas židovského sviatku Jom kipur. Páchateľ si útok nakrúcal na kameru a na internete zverejnil video, v ktorom slovne napáda Židov.

Strelcom z Halle je zrejme nemecký občan, údajne konal sám

Riaditeľka SITE Rita Katzová na Twitteri napísala, že na internete sa objavil dokument vo formáte PDF, zjavný „manifest“ útočníka, v ktorom sa nachádzajú „snímky zbraní a munície, ktorú použil“. V dokumente vytvorenom zrejme 1. októbra sa spomína živý prenos útoku, ako aj zámer zabiť „antibelochov“ vrátane Židov.

Nemecké noviny Die Welt informovali, že text asi desaťstranového dokumentu napísaného v angličtine sa konkrétne zmieňuje o pláne zaútočiť na synagógu v Halle počas sviatku Jom kipur.

Zväz židovských obcí vyjadril sústrasť rodinám obetí útoku v nemeckom Halle

Podozrivý, ktorého nemecké médiá identifikovali ako 27-ročného Nemca Stephana Ballieta, vysielal svoj útok naživo 35 minút na webovej stránke Twitch a tieto zábery si pozrelo celkovo okolo 2200 ľudí, oznámili prevádzkovatelia tejto platformy pre živé vysielanie. Pripomína to marcový útok na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, pri ktorom austrálsky pravicový extrémista zastrelil 51 ľudí a svoje konanie tiež streamoval naživo na Facebooku.

Policajti následne útočníka z Halle zadržali po prestrelke, pri ktorej utrpel zranenia.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu